Product Details:
| Power Rating | 1–2 kVA |
| Power | 2 kVA |
| Fuel Type | Petrol |
| Phase | Single Phase |
| Start Type | Electric + Recoil |
| Cooling System | Air Cooled |
| Voltage | 230 V |
| Fuel Tank Capacity | 15–20 L |
| Canopy | Without Canopy |
| Usage Application | Construction, Commercial, Agriculture, Residential |
| Speed | 3000 rpm |
Product Details:
| Rated Power | 1.5 kVA |
| Power | 1 kVA |
| Fuel Type | Petrol |
| Phase | Single Phase |
| Start Type | Recoil Start |
| Voltage | 220 V |
| Inverter Type | Conventional |
| Fuel Tank | 5 L |
| Noise Level | Semi Silent |
Product Details:
| Power | 3 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Cooling System | Air Cooled |
| Voltage | 230 V |
| Start Type | Electric Start |
| Structure Type | Open |
| Model Number | HONDA SAWAFUJI |
| Speed | 3600 rpm |
| Frequency | 50 Hz |
Product Details:
| Rated Power | 2 kVA |
| Power | 2.2 kVA |
| Genset Type | Portable |
| Phase | Single Phase |
| Start Type | Electric Start |
| Voltage | 230 V |
| Cooling System | Air Cooled |
| Structure Type | Open |
| Fuel Tank Capacity | 15 L |
| Model Number | HONDA SAWAFUJI |
| Rated Voltage | 230 V |
| Speed | 3600 rpm |
| Usage | Construction, Agriculture, Commercial, Residential |
| Engine Brand | Honda |
| Frequency | 50 Hz |
Product Details:
| Rated Power | 2 kVA |
| Power | 2.2 kVA |
| Genset Type | Portable |
| Phase | Single Phase |
| Start Type | Electric Start |
| Voltage | 220 V |
| Cooling System | Air Cooled |
| Structure Type | Open |
| Model Number | HONDA SAWAFUJI |
| Speed | 3600 rpm |
| Usage | Commercial, Agriculture, Construction, Residential |
| Frequency | 50 Hz |
Product Details:
| Rated Power | 1.5 kVA |
| Power | 1 kVA |
| Fuel Type | Petrol + LPG |
| Phase | Single Phase |
| Start Type | Recoil + Electric |
| Voltage | 220 V |
| Inverter Type | Inverter Type |
| Fuel Tank | 3 L |
| Noise Level | Silent |
Product Details:
| Power | 2.2 kVA |
| Fuel Type | Petrol |
| Phase | Single Phase |
| Start Type | Electric Start |
| Voltage | 220 V |
| Cooling System | Air Cooled |
| Structure Type | Open |
| Inverter Type | Conventional |
| Model Number | HONDA SAWAFUJI |
| Fuel Tank | 15 L |
| Speed | 3600 rpm |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated Power | 2.5 kVA |
Product Details:
| Rated Power | 2 kVA |
| Power | 2.2 kVA |
| Genset Type | Portable |
| Phase | Single Phase |
| Start Type | Electric Start |
| Cooling System | Air Cooled |
| Structure Type | Open |
| Fuel Tank Capacity | 15 L |
| Model Number | HONDA SAWAFUJI |
| Speed | 3600 rpm |
| Usage | Residential, Commercial, Construction, Agriculture |
| Engine Brand | Honda |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Rated Voltage | 230 V |
Product Details:
| Power | 3 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Cooling System | Air Cooled |
| Voltage | 230 V |
| Start Type | Electric Start |
| Structure Type | Open |
| Model Number | elemax sawafuji sh3500 |
| Speed | 3600 rpm |
| Frequency | 50 Hz |
Product Details:
| Rated Power | 3.5 kVA |
| Power | 2.2 kVA |
| Fuel Type | Petrol |
| Phase | Single Phase |
| Start Type | Electric Start |
| Voltage | 230 V |
| Cooling System | Air Cooled |
| Structure Type | Open |
| Inverter Type | Conventional |
| Model Number | HONDA SAWAFUJI |
| Fuel Tank | 15 L |
| Speed | 3600 rpm |
| Frequency | 50 Hz |
Product Details:
| Power | 3 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Cooling System | Air Cooled |
| Voltage | 220 V |
| Start Type | Electric Start |
| Structure Type | Open |
| Model Number | HONDA SAWAFUJI |
| Speed | 3600 rpm |
| Frequency | 50 Hz |
Product Details:
| Power | 3 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Cooling System | Air Cooled |
| Voltage | 230 V |
| Start Type | Electric Start |
| Structure Type | Open |
| Model Number | HONDA SAWAFUJI |
| Speed | 3600 rpm |
| Frequency | 50 Hz |
Product Details:
| Rated Power | 4 kVA |
| Fuel Type | Petrol |
| Phase | Single Phase |
| Start Type | Recoil + Electric |
| Voltage | 240 V |
| Inverter Type | Conventional |
| Dimensions (L x W x H) | 710 X 545 X 590 |
| Engine Control Panel Display | DIGITAL |
| Run Time per Tankful | 25 L |
| Fuel Tank | 15 L |
| Noise Level | Semi Silent |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Power | 4 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Cooling System | Air Cooled |
| Voltage | 220 V |
| Start Type | Electric Start |
| Structure Type | Open |
| Model Number | HONDA SAWAFUJI |
| Speed | 3600 rpm |
| Frequency | 50 Hz |
Product Details:
| Rated Power | 1.5 kVA |
| Power | 1 kVA |
| Fuel Type | Petrol |
| Phase | Single Phase |
| Start Type | Recoil Start |
| Voltage | 230 V |
| Inverter Type | Conventional |
| Fuel Tank | 3.6 L |
Product Details:
| Power | 4 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Cooling System | Air Cooled |
| Voltage | 220 V |
| Start Type | Electric Start |
| Structure Type | Open |
| Model Number | HONDA SAWAFUJI |
| Speed | 3600 rpm |
| Frequency | 50 Hz |
Product Details:
| Power | 3 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Cooling System | Air Cooled |
| Voltage | 230 V |
| Start Type | Electric Start |
| Structure Type | Open |
| Model Number | HONDA SAWAFUJI |
| Speed | 3600 rpm |
| Frequency | 50 Hz |
Product Details:
| Genset Type | Portable |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 230 V |
| Start Type | Electric Start |
| Cooling System | Air Cooled |
| Structure Type | Open |
| Power | 5 kVA |
| Model Number | HONDA SAWAFUJI |
| Speed | 3600 rpm |
| Frequency | 50 Hz |
Product Details:
| Rated Power | 3.5 kVA |
| Fuel Type | Petrol |
| Phase | Single Phase |
| Product Brand | HONDA SAWAFUJI |
| Start Type | Recoil + Electric |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Inverter Type | Conventional |
| Fuel Tank | 25 L |
| Noise Level | Semi Silent |
Product Details:
| Genset Type | Portable |
| Phase | Single Phase |
| Start Type | Electric Start |
| Cooling System | Air Cooled |
| Structure Type | Open |
| Power | 5 kVA |
| Model Number | HONDA SAWAFUJI |
| Speed | 3600 rpm |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 230 V |
Product Details:
| Rated Power | 1 kVA |
| Power | 1 kVA |
| Fuel Type | Petrol |
| Phase | Single Phase |
| Start Type | Recoil Start |
| Voltage | 220 V |
| Inverter Type | Inverter Type |
| Fuel Tank | 3.6 L |
| Noise Level | Semi Silent |
Product Details:
| Power | 6.5 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Cooling System | Air Cooled |
| Voltage | 220 V |
| Start Type | Electric Start |
| Structure Type | Open |
| Frequency | 60 Hz |
Product Details:
| Power | 5 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Cooling System | Air Cooled |
| Voltage | 220 V |
| Start Type | Electric Start |
| Structure Type | Open |
| Model Number | sawafuji sh5500ex |
| Speed | 3600 rpm |
| Frequency | 60 Hz |
Product Details:
| Power | 4 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Cooling System | Air Cooled |
| Voltage | 230 V |
| Start Type | Electric Start |
| Structure Type | Open |
| Model Number | HONDA SAWAFUJI |
| Speed | 3600 rpm |
| Frequency | 50 Hz |
Product Details:
| Rated Power | 2.5 kVA |
| Power | 2.5 kVA |
| Fuel Type | Petrol |
| Phase | Single Phase |
| Start Type | Recoil + Electric |
| Voltage | 240 V |
| Inverter Type | Conventional |
| Dimensions (L x W x H) | 610 X 450 X 485 |
| Engine Control Panel Display | DIGITAL |
| Run Time per Tankful | 15 L |
| Fuel Tank | 15 L |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Power | 5 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Cooling System | Air Cooled |
| Voltage | 220 V |
| Start Type | Electric Start |
| Structure Type | Open |
| Frequency | 50 Hz |
Product Details:
| Brand | Sawafuji |
| Enclosure Type | Open |
| Phase | Single Phase |
| Fuel Type | Petrol |
| Start Type | Electric Start |
| Cooling System | Air Cooled |
| Voltage | 230 V |
| Structure Type | Open |
| Power | 5 kVA |
| Frequency | 50 Hz |
Product Details:
| Power | 10 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Start Type | Electric Start |
| Structure Type | Silent |
| Cooling System | Air Cooled |
| Voltage | 220 V |
| Compliance | CPCB IV |
| Fuel Consumption (at 100% Load) | 1 Ltr/hr |
| Fuel Tank Capacity | 25 Litres |
| Usage/Application | Industrial |
| Fuel Type | Petrol |
| Warranty | 1 Year |
| Frequency | 50 Hz |
| Weight | 87kg |
Product Details:
| Power | 5 kVA |
| Brand | HONDA SAWAFUJI |
| Usage/Application | Industrial |
| Fuel Type | Petrol |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Rated Power | 3.5 kVA |
| Genset Type | Portable |
| Phase | Single Phase |
| Start Type | Electric Start |
| Cooling System | Air Cooled |
| Structure Type | Open |
| Fuel Tank Capacity | 15 L |
| Power | 3 kVA |
| Model Number | srf shawafuji generator |
| Speed | 3600 rpm |
| Usage | Commercial, Construction, Agriculture, Residential |
| Engine Brand | Honda |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Rated Voltage | 230 V |
Product Details:
| Rated Power | 1.5 kVA |
| Power | 1.5 kVA |
| Fuel Type | Petrol |
| Phase | Single Phase |
| Start Type | Electric Start |
| Voltage | 230 V |
| Cooling System | Air Cooled |
| Structure Type | Open |
| Inverter Type | Conventional |
| Model Number | HONDA SAWAFUJI |
| Fuel Tank | 9 L |
| Speed | 3600 rpm |
| Frequency | 50 Hz |
Product Details:
| Rated Power | 1.5 kVA |
| Fuel Type | Petrol |
| Phase | Single Phase |
| Start Type | Recoil Start |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Power | 1 kva |
| Inverter Type | Conventional |
| Cooling System | Air Cooled |
| Fuel Tank | 10 L |
Product Details:
| Rated Power | 2.5 kVA |
| Power | 2.5 kVA |
| Fuel Type | Gasoline |
| Phase | Single Phase |
| Start Type | Recoil + Electric |
| Voltage | 120 V |
| Inverter Type | Inverter Type |
| Dimensions (L x W x H) | 610 X 450 X 485 |
| Engine Control Panel Display | DIGITAL |
| Run Time per Tankful | 15 L |
| Fuel Tank | 15 L |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Power | 5 kVA |
| Compliance | CPCB II |
| DG Set Dimensions ( L X B X H) | 610 X 545 X 575 |
| Bore (mm) x Stroke (mm) | 4 STROKE ENGINE |
| Starter Motor Rated Voltage (Dc) | 120V – 240V (220) |
| Brand | HONDA SAWAFUJI |
Product Details:
| Power | 3 kVA |
| Compliance | CPCB IV |
| DG Set Dimensions ( L X B X H) | 610 X 450 X 485 |
| Bore (mm) x Stroke (mm) | 4 STROKE ENGINE |
| Starter Motor Rated Voltage (Dc) | 120V – 240V (220) |
| Brand | HONDA SAWAFUJI |
Product Details:
| Power | 5 kVA |
| Compliance | CPCB II |
| DG Set Dimensions ( L X B X H) | 610 X 545 X 575 |
| Bore (mm) x Stroke (mm) | 4 STROKE ENGINE |
| Starter Motor Rated Voltage (Dc) | 120V – 240V (220) |
| Brand | HONDA SAWAFUJI |
Product Details:
| Rated Power | 3.3 kVA |
| Maximum Output Power | 3.3 kW |
| Fuel Type | Petrol |
| Vehicle Type | Two Wheeler |
| Phase | Single Phase |
| Installation Area | Commercial |
| Charging Port | Combined Charging System |
| Start Type | Recoil + Electric |
| Voltage | 230 V |
| Inverter Type | Conventional |
| Charging Current | 16 Amp |
| Charging Time | 8 Hours |
| Cooling System | Air Cooled |
| No. of Port | Single |
| Fuel Tank | 15 L |
| Cooling Fan | No |
| Noise Level | Semi Silent |
| Over Voltage Protection | Yes |
| Warranty | 2 Year |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Power | 12 kva |
| Compliance | CPCB II |
| DG Set Dimensions ( L X B X H) | 710 X 545 X 575 |
| Bore (mm) x Stroke (mm) | 4 STROKE ENGINE |
| Starter Motor Rated Voltage (Dc) | 120V – 240V (220) |
| Brand | HONDA SAWAFUJI |
Product Details:
| Power | 10 kva |
| Genset Brand | HONDA SAWAFUJI |
| Engine Make | HONDA |
| Phase | 1 Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Fuel Type | Petrol |
| Phase | 1 Phase |
| Genset Brand | HONDA SAWAFUJI |
| Engine Make | HONDA |
| Start Type | Recoil + Electric |
| Frequency | 50 Hz |
| Power | 500 kVA |
| Country of Origin | Made in India |