Product Details:
| Power | 15 kVA |
| Rating kW | 16 kW |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Tank | 32 L |
| No of Cylinders | 3 |
| Frequency | 50 Hz |
| Engine Model | 3R550NA 4G1 |
| Brand | Kirloskar |
Product Details:
| Rated Power | 62.5 kVA |
| Power | 62.5 kVA |
| Phase | Three Phase |
| Genset Type | Open |
| Brand | kirloskar (KOEL) |
| Rating kW | 12 kW |
| Cooling System | Oil Cooling |
| Fuel Type | Diesel |
| Start Type | Electric + Recoil |
| Enclosure Type | Open |
| Voltage | 415 V |
| Number of Cylinders | 2 Cylinders |
| Rated Voltage | 230 V |
| Fuel Tank Capacity | 75 L |
| Usage | Commercial, Agriculture, Industrial, Construction, Residential |
| Fuel Consumption | 7.5 L/h |
| Engine Brand | Kirloskar |
| Dimension | 2300*1000*1400 mm |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Rated Power | 10 kVA |
| Power | 10 kVA |
| Genset Type | Open |
| Phase | Single Phase |
| Cooling System | Air Cooled |
| Start Type | Electric + Recoil |
| Country of Origin | Made in India |
| Fuel Type | diesel |
| Generator Power | 10 kva |
| Brand | KIRLOSKAR |
| Stroke | 4 stroke |
| Number Of Cylinders | 2 |
| Frequency | 50 Hz |
Additional Information:
Product Details:
| Power Rating | 15 kVA |
| Engine Brand | Kirloskar |
| Phase | Single Phase |
| Brand | Volvo Eicher (VECV) |
| Genset Type | Open |
| Condition | New |
| Start Type | Electric Start |
| Enclosure Type | Open |
| Voltage | 415 V |
| Cooling System | Oil Cooling |
| Number of Cylinders | 2 Cylinders |
| Fuel Tank Capacity | 75 L |
| Fuel Consumption | 2.1 L/h |
Product Details:
| Power | 62.5 kVA |
| Genset Type | Silent |
| Condition | New |
| Cooling System | Liquid |
| Start Type | Electric Start |
| Fuel Tank | 28 L |
| No of Cylinders | 2 |
| Frequency | 50 Hz |
| Engine Model | 2R550NA 4G1 |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 380 V |
Product Details:
| Rated Power | 40 kVA |
| Power | 45 kVA |
| Genset Type | Silent |
| Condition | New |
| Cooling System | Liquid |
| Start Type | Electric + Recoil |
| Fuel Tank | 100 L |
| No of Cylinders | 4 |
| Frequency | 50 Hz |
| Engine Model | 2R550NA 4G1 |
| Usage | Construction, Agriculture, Commercial, Industrial, Residential |
| Engine Brand | Kirloskar |
| Rated Voltage | 415 V |
| Phase | Three Phase |
| Brand | Kirloskar |
| Voltage | 380 V |
Product Details:
| Power | 20 kVA |
| Rating kW | 12 kW |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Tank | 40 L |
| No of Cylinders | 3 |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | Kirloskar |
Product Details:
| Rated Power | 62 kva |
| Power | 62 kVA |
| Genset Type | Open |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Type | Diesel |
| Start Type | Electric + Recoil |
| Fuel Tank | 32 L |
| No of Cylinders | 3 |
| Frequency | 50 Hz |
| Engine Model | 3R550NA 4G1 |
| Rated Voltage | 230 V |
| Usage | Agriculture, Construction, Residential, Industrial, Commercial |
| Engine Brand | Kirloskar |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 380 V |
Product Details:
| Power | 200 kVA |
| Rating kW | 32 kW |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Tank | 40 L |
| No of Cylinders | 2 |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | Kirloskar |
Product Details:
| Power | 30 kVA |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Tank | 28 L |
| No of Cylinders | 2 |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 380 V |
| Phase | Three Phase |
Product Details:
| Power Rating | 20 kVA |
| Brand | kirloskar (KOEL) |
| Phase | Single Phase |
| Cooling System | Oil Cooling |
| Enclosure Type | Open |
| Voltage | 415 V |
| Number of Cylinders | 2 Cylinders |
| Fuel Tank Capacity | 40 L |
| Fuel Consumption | 2.1 L/h |
Product Details:
| Power Rating | 25 kVA |
| Brand | TATA Motors |
| Phase | Three Phase |
| Cooling System | Oil Cooling |
| Enclosure Type | Closed (Silent) |
| Voltage | 415 V |
| Number of Cylinders | 1 Cylinder |
| Fuel Tank Capacity | 75 L |
| Fuel Consumption | 2.1 L/h |
Product Details:
| Power | 125 kVA |
| Fuel Tank Capacity | 62 L |
| No. of cylinders | 3 |
| No. of Phases | 3 |
| BHP | 32 |
| Engine Model | X2.7T G1 |
| Voltage | 380 V |
| Frequency | 50 Hz |
Product Details:
| Power | 125 kVA |
| Fuel Tank Capacity | 49 L |
| No. of Phases | 3 |
| BHP | 23 |
| Engine Model | X1.3TAA G1 |
| Voltage | 380 V |
| Frequency | 50 Hz |
| No. of cylinders | 2 |
Product Details:
| Power | 160 kVA |
| Fuel Tank Capacity | 49 L |
| No. of cylinders | 2 |
| No. of Phases | 3 |
| BHP | 23 |
| Engine Model | X1.3TAA G1 |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 380 V |
Product Details:
| Power | 62 kVA |
| Rating kW | 46.8 kW |
| Fuel Tank | 50 L |
| No of Cylinders | 2 |
| Frequency | 50 Hz |
| Cooling System | Liquid |
| Brand | Kirloskar |
Product Details:
| Genset Type | Open |
| Cooling System | Air Cooled |
| Fuel Type | Diesel |
| Start Type | Electric Start |
| Power | 380 kVA |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Cummins |
| Surface Finish | Color Coated |
Product Details:
| Engine Brand | Cummins |
| Phase | 3 Phase |
| Genset Brand | Kirloskar |
| Engine Make | Mahindra |
| Genset Type | Open |
| Usage | Commercial |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 160 kVA |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 380 V |
Product Details:
| Rated Power | 20 kVA |
| Power Rating | 20 kVA |
| Phase | Three Phase |
| Genset Type | Open |
| Brand | kirloskar (KOEL) |
| Condition | New |
| Start Type | Recoil Start |
| Cooling System | Oil Cooling |
| Enclosure Type | Open |
| Voltage | 230 V |
| Fuel Type | Diesel |
| Number of Cylinders | 2 Cylinders |
| Usage | Industrial, Commercial, Residential, Construction, Agriculture |
| Fuel Tank Capacity | 50 L |
| Engine Brand | Kirloskar |
| Fuel Consumption | 2.1 L/h |
| Rated Voltage | 230 V |
| Dimension | 1250*720*1200 mm |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power | 125 kVA |
| Phase | Three Phase |
| Genset Type | Open |
| Condition | New |
| Cooling System | Liquid |
| Start Type | Electric Start |
| Fuel Tank | 28 L |
| No of Cylinders | 2 |
| Frequency | 50 Hz |
| Engine Model | 2R550NA 4G1 |
| Voltage | 380 V |
Product Details:
| Power | 62 kVA |
| Genset Type | Open |
| Condition | New |
| Cooling System | Liquid |
| Start Type | Electric Start |
| Fuel Tank | 28 L |
| No of Cylinders | 2 |
| Frequency | 50 Hz |
| Engine Model | 2R550NA 4G1 |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 380 V |
Product Details:
| Rated Power | 25 kVA |
| Power | 25 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Genset Type | Open |
| Rating kW | 24 kW |
| Condition | New |
| Cooling System | Liquid |
| Start Type | Electric + Recoil |
| Fuel Tank | 100 L |
| No of Cylinders | 3 |
| Frequency | 50 Hz |
| Fuel Type | Diesel |
| Usage | Residential, Agriculture, Commercial, Construction, Industrial |
| Engine Brand | Kirloskar |
| Rated Voltage | 415 V |
| Brand | Kirloskar |
Product Details:
| Power | 25 kVA |
| Rating kW | 12 kW |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Tank | 32 L |
| No of Cylinders | 2 |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | Kirloskar |
Product Details:
| Rated Power | 15 kVA |
| Power Rating | 15 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Genset Type | Open |
| Brand | Mahindra Powerol |
| Cooling System | Oil Cooling |
| Fuel Type | Diesel |
| Rated Voltage | 230 V |
| Enclosure Type | Closed (Silent) |
| Voltage | 415 V |
| Number of Cylinders | 2 Cylinders |
| Start Type | Electric + Recoil |
| Fuel Tank Capacity | 75 L |
| Usage | Telecom, Residential, Commercial, Industrial, Construction |
| Engine Brand | Mahindra |
Product Details:
| Rated Power | 40 kVA |
| Power | 40 kVA |
| Phase | Three Phase |
| Genset Type | Open |
| Rating kW | 32 kW |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Type | Diesel |
| Start Type | Electric + Recoil |
| Fuel Tank | 40 L |
| No of Cylinders | 2 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated Voltage | 415 V |
| Usage | Agriculture, Commercial, Industrial, Construction, Residential |
| Engine Brand | Kirloskar |
| Brand | Kirloskar |
Product Details:
| Power | 25 kVA |
| Rating kW | 12 kW |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Tank | 32 L |
| No of Cylinders | 3 |
| Frequency | 50 Hz |
Product Details:
| Rated Power | 200 kva |
| Power | 200 kVA |
| Phase | Three Phase |
| Genset Type | Open |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Type | Diesel |
| Start Type | Recoil Start |
| Fuel Tank | 28 L |
| No of Cylinders | 2 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated Voltage | 230 V |
| Engine Model | 2R550NA 4G1 |
| Usage | Construction, Commercial, Agriculture, Industrial, Residential |
| Engine Brand | Kirloskar |
| Voltage | 380 V |
Product Details:
| Power | 40 kVA |
| Fuel Tank Capacity | 49 L |
| No. of cylinders | 2 |
| No. of Phases | 3 |
| BHP | 23 |
| Engine Model | X1.3TAA G1 |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 380 V |
Product Details:
| Rated Power | 250 KVA |
| Power | 250 Kva |
| Phase | Three Phase |
| Genset Type | Open |
| Rating kW | 12 kW |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Type | Diesel |
| Start Type | Electric Start |
| Fuel Tank | 32 L |
| No of Cylinders | 3 |
| Frequency | 50 Hz |
| Engine Model | 3R550NA 4G1 |
| Rated Voltage | 230 V |
| Usage | Industrial, Residential, Construction, Agriculture, Commercial |
| Engine Brand | Kirloskar |
| Brand | Kirloskar |
Product Details:
| Power | 62.5 kVA |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Tank | 28 L |
| No of Cylinders | 2 |
| Frequency | 50 Hz |
| Engine Model | 2R550NA 4G1 |
| Voltage | 380 V |
| Phase | Three Phase |
Product Details:
| Power | 20 kVA |
| Rating kW | 12 kW |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Tank | 32 L |
| No of Cylinders | 2 |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | Kirloskar |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power | 25 kVA |
| Phase | 3 Phase |
| Genset Brand | mahindra |
| Engine Make | Mahindra |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| 20 Kva Dg Set Price | 180000 |
Product Details:
| Power | 35 Kva |
| Rating kW | 12 kW |
| Fuel Tank | 32 L |
| No of Cylinders | 3 |
| Frequency | 50 Hz |
| Cooling System | Liquid |
| Brand | Kirloskar |
Product Details:
| Power | 160 kVA |
| Fuel Tank Capacity | 49 L |
| No. of cylinders | 2 |
| No. of Phases | 3 |
| BHP | 23 |
| Engine Model | X2.7T G1 |
| Voltage | 380 V |
| Frequency | 50 Hz |
Product Details:
| Power | 320 kVA |
| Fuel Tank Capacity | 62 L |
| No. of cylinders | 3 |
| No. of Phases | 3 |
| BHP | 32 |
| Engine Model | X2.7TAA G2 |
| Voltage | 320 V |
Product Details:
| Power | 320 kVA |
| Fuel Tank Capacity | 49 L |
| No. of cylinders | 2 |
| No. of Phases | 3 |
| BHP | 23 |
| Engine Model | X1.3TAA G1 |
| Voltage | 380 V |
Product Details:
| Power | 400 kVA |
| Fuel Tank Capacity | 49 L |
| No. of cylinders | 2 |
| No. of Phases | 3 |
| BHP | 23 |
| Engine Model | X2.7TAA G7 |
| Voltage | 380 V |
Product Details:
| Power | 20 kVA |
| Power Rating kW | 20 kWe |
| Fuel Tank Capacity | 70 L |
| No. of cylinders | 3 |
| No. of Phases | 3 |
| BHP | 25.2 |
| Engine Model | X2.7TAA G8 |
Product Details:
| Power | 380 kVA |
| Fuel Tank Capacity | 62 L |
| No. of cylinders | 2 |
| No. of Phases | 3 |
| BHP | 38.5 |
| Engine Model | X1.3TAA G7 |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 380 V |
Product Details:
| Power | 625 kVA |
| Fuel Tank Capacity | 63 L |
| No. of cylinders | 2 |
| No. of Phases | 3 |
| BHP | 23 |
| Engine Model | X2.7TAA G8 |
| Brand | Cummins |
| Voltage | 380 V |
| Frequency | 50 Hz |