Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Genset Type | Open |
| Phase | Three Phase |
| Condition | New |
| Cooling System | Air Cooled |
| Start Type | Electric Start |
| Voltage | 380 V |
| Power | 11.5 kW |
| Brand | Kirloskar |
| Fuel Type | Diesel |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50 Hz |
| Noise Level | Silent |
10 KW KIRLOSKAR AIR COOLED SOUNDPROOF DIESEL GENERATOR SET WITH ONE YEAR WARRANTY, SERVICE AND DELIVERY ALL OVER WORLD
Additional Information:
Product Details:
| Power Rating | 10 kVA |
| Engine Brand | Kohler |
| Phase | Three Phase |
| Brand | kirloskar (KOEL) |
| Genset Type | Open |
| Condition | New |
| Start Type | Electric Start |
| Enclosure Type | Closed (Silent) |
| Voltage | 415 V |
| Cooling System | Air Cooled |
| Number of Cylinders | 2 Cylinders |
| Fuel Tank Capacity | 40 L |
| Fuel Consumption | 2.1 L/h |
| Dimension | 1250*720*1200 mm |
Product Details:
| Power Rating | 15 kVA |
| Engine Brand | Kohler |
| Phase | Single Phase |
| Genset Type | Open |
| Condition | New |
| Start Type | Electric Start |
| Enclosure Type | Open |
| Voltage | 415 V |
| Cooling System | Liquid-Cooled |
| Number of Cylinders | 2 Cylinders |
| Fuel Tank Capacity | 40 L |
| Fuel Consumption | 2.1 L/h |
| Dimension | 1250*720*1200 mm |
Product Details:
| Fuel Type | Diesel |
| Voltage | 240 V |
| Brand | Kohler |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50 Hz |
Product Details:
| Power Rating | 15–25 kVA |
| Fuel Type | Diesel |
| Voltage | 240 V |
| Power | 25 kVA |
| Noise Level | Silent or Soundproof |
| Country of Origin | Made in India |
| Phase | Three Phase |
| Cooling System | Water Cooling |
| No of Door | 2 Door |
Product Details:
| Fuel Type | Diesel |
| Cooling System | Air Cooled |
| Canopy | Without Canopy |
| Voltage | 380 V |
| Brand | Kohler |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Surface Finish | Color Coated |
Product Details:
| Fuel Type | Diesel |
| Cooling System | Air Cooled |
| Canopy | With Canopy |
| Voltage | 380 V |
| Power | 10 kVA |
| Brand | Kohler |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Surface Finish | Color Coated |
Product Details:
| Fuel Type | Diesel |
| Cooling System | Air Cooled |
| Canopy | With Canopy |
| Voltage | 220 V |
| Power | 30 kW |
| Brand | Kohler |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Surface Finish | Color Coated |
Product Details:
| Power Rating | 5–15 kVA |
| Fuel Type | Diesel |
| Canopy | With Canopy |
| Voltage | 220V |
| Power | 10 kw |
| Phase | Single Phase |
| Cooling System | Air Coolled |
| Frequency | 50 Hz |
Product Details:
| Power Rating | 5–15 kVA |
| Fuel Type | Diesel |
| Canopy | With Canopy |
| Voltage | 220V |
| Power | 14 Kw |
| Phase | Single Phase |
| Cooling System | Air Coolled |
| Frequency | 50 Hz |
Product Details:
| Power Rating | 15–25 kVA |
| Fuel Type | Diesel |
| Canopy | With Canopy |
| Voltage | 220V |
| Power | 5 kVA |
| Speed | 1500 rpm |
| Start Type | Electric Start |
| Usage Application | Telecom, Residential, Commercial, Infrastructure, Industrial |
| Phase | Single Phase |
| Cooling System | Air Coolled |
| Frequency | 50 Hz |