Product Details:
| Rated Power | 10 kVA |
| Power | 15 kW |
| Fuel Type | Petrol |
| Start Type | Recoil + Electric |
| Usage/Application | Industrial |
| Inverter Type | Conventional |
| Fuel Tank | 25 L |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 380 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Surface Finish | 15 kW |
Product Details:
| Power | 100 kVA |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Tank | 28 L |
| No of Cylinders | 2 |
| Frequency | 50 Hz |
| Engine Model | 4R810ETA 4G1 |
| Voltage | 380 V |
Product Details:
| Power | 10 kVA |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Tank | 28 L |
| No of Cylinders | 2 |
| Frequency | 50 Hz |
| Engine Model | 6K1080ETA 4G1 |
| Voltage | 380 V |
Product Details:
| Engine Brand | Kirloskar |
| Phase | 3 Phase |
| Genset Brand | Kirloskar |
| Engine Make | Mahindra |
| Genset Type | Open |
| Usage | Commercial |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 62 kVA |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | Mild Steel |
Product Details:
| Engine Brand | Cummins |
| Brand | Cummins |
| Cooling System | Air Cooled |
| Enclosure Type | Silent / Acoustic |
| Power | 12.5 kVA |
| Compliance | CPCB II |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 380 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | Mild Steel |
Product Details:
| Engine Brand | Kirloskar |
| Phase | 3 Phase |
| Genset Brand | Kirloskar |
| Engine Make | Mahindra |
| Genset Type | Silent |
| Usage | Commercial |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 60 kVA |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 380 V |
Product Details:
| Fuel Type | Diesel |
| Phase | Three Phase |
| Cooling System | Air Cooled |
| Canopy | Without Canopy |
| Voltage | 380 V |
| Power | 100 kVA |
| Frequency | 50 Hz |
| .Phase | Color Coated |
| Surface Finish | Color Coated |
Product Details:
| Engine Brand | Kirloskar |
| Phase | 3 Phase |
| Genset Brand | Kirloskar |
| Engine Make | Mahindra |
| Genset Type | Open |
| Usage | Commercial |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 62 kVA |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | Mild Steel |
Product Details:
| Start Type | Recoil + Electric |
| Power | 12.5 kVA |
| Starter Motor Rated Voltage (Dc) | 220 V |
| Fuel Type | Diesel |
| Phase | Single Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Cooling System | Air Coolled |
SRF POWER MACHINE. 73047 12305 .
Product Details:
| Power Rating | 7.5 kVA |
| Power | 7 kVA |
| Fuel Type | Petrol |
| Phase | Single Phase |
| Brand | HONDA SAWAFUJI |
| Start Type | Recoil + Electric |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 230 V |
| Enclosure Type | Open |
| Cooling System | Air Cooled |
| Number of Cylinders | 1 Cylinder |
| Fuel Tank Capacity | 15 L |
| Dimension | 1100*750*800 mm |
Product Details:
| Engine Brand | Powerica |
| Brand | Powerica |
| Enclosure Type | Silent / Acoustic |
| Power | 62.5 kVA |
| Starter Motor Rated Voltage (Dc) | 220 V |
| Phase | Single Phase |
| Cooling System | Air Coolled |
| Frequency | 50 Hz |
| Fuel Type | Diesel |
Product Details:
| Power Rating | 500-600 kVA |
| Fuel Type | Petrol |
| Phase | Three Phase |
| Cooling System | Water Cooled |
| Structure Type | Open |
| Start Type | Electric Start |
| Voltage | 230 V |
| Power | 750 Kw |
| Compliance | CPCB II |
| Fuel Consumption (at 100% Load) | 1 Ltr/hr |
| Fuel Tank Capacity | 3 Litres |
| Warranty | 1 Year |
| Frequency | 50 Hz |
Product Details:
| Power Rating | 15 kVA |
| Engine Brand | Kirloskar |
| Brand | Kirloskar |
| Cooling System | Air Cooled |
| Enclosure Type | Silent / Acoustic |
| Power | 15 kW |
| Compliance | CPCB II |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Surface Finish | Color Coated |
| Voltage | 380 V |
Product Details:
| Power | 3 kVA |
| Compliance | CPCB II |
| DG Set Dimensions ( L X B X H) | 610 X 450 X 485 |
| Bore (mm) x Stroke (mm) | 4 STROKE ENGINE |
| Starter Motor Rated Voltage (Dc) | 120V – 240V (220) |
| Brand | HONDA SAWAFUJI |
Product Details:
| Power | 15 kVA |
| Compliance | CPCB II |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Surface Finish | Color Coated |
| Voltage | 380 V |
Product Details:
| Power Rating | 15 kVA |
| Phase | Three Phase |
| Fuel Type | Diesel |
| Brand | Mahindra Powerol |
| Cooling System | Air Cooled |
| Canopy | Without Canopy |
| Voltage | 230 V |
| Enclosure Type | Closed (Silent) |
| Number of Cylinders | 2 Cylinders |
| Speed | 1500 rpm |
| Fuel Tank Capacity | 75 L |
| Start Type | Electric Start |
| Fuel Consumption | 2.1 L/h |
| Usage Application | Residential, Commercial, Construction, Industrial |
Product Details:
| Power | 25 kVA |
| Compliance | CPCB II |
| Brand | Kirloskar |
| Voltage | 380 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Three Phase |
Product Details:
| Power | 625 kVA |
| Fuel Tank Capacity | 49 L |
| No. of cylinders | 2 |
| No. of Phases | 3 |
| BHP | 23 |
| Engine Model | X1.3TAA G7 |
| Voltage | 380 V |
Product Details:
| Power Rating | 25 kVA |
| Engine Brand | Powerol |
| Phase | Three Phase |
| Genset Type | Open |
| Condition | New |
| Start Type | Recoil Start |
| Enclosure Type | Closed (Silent) |
| Voltage | 415 V |
| Cooling System | Air Cooled |
| Number of Cylinders | 1 Cylinder |
| Fuel Tank Capacity | 50 L |
| Fuel Consumption | 2.1 L/h |
| Dimension | 2300*1000*1400 mm |
Product Details:
| Engine Brand | Kirloskar |
| Phase | Three Phase |
| Genset Type | Open |
| Condition | New |
| Start Type | Electric + Recoil |
| Enclosure Type | Open |
| Voltage | 230 V |
| Cooling System | Air Cooled |
| Number of Cylinders | 1 Cylinder |
| Fuel Tank Capacity | 50 L |
Product Details:
| Engine Brand | Cummins |
| Phase | Single Phase |
| Genset Type | Open |
| Condition | New |
| Start Type | Electric Start |
| Enclosure Type | Open |
| Voltage | 230 V |
| Cooling System | Air Cooled |
| Number of Cylinders | 1 Cylinder |
Product Details:
| Engine Brand | Kirloskar |
| Phase | Three Phase |
| Genset Type | Open |
| Condition | New |
| Start Type | Electric Start |
| Voltage | 230 V |
| Cooling System | Air Cooled |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 20 kVA |
| Frequency | 50 Hz |
Product Details:
| Engine Brand | Kirloskar |
| Phase | Three Phase |
| Genset Type | Open |
| Condition | New |
| Start Type | Electric + Recoil |
| Voltage | 230 V |
| Cooling System | Air Cooled |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 12 Kva |
| Frequency | 50 Hz |
Product Details:
| Engine Brand | Cummins |
| Phase | Three Phase |
| Genset Type | Open |
| Condition | New |
| Start Type | Electric Start |
| Enclosure Type | Open |
| Voltage | 230 V |
| Cooling System | Air Cooled |
| Number of Cylinders | 1 Cylinder |
| Fuel Tank Capacity | 50 L |
| Fuel Consumption | 0.1 L/h |
| Dimension | 3750*1030*1550 mm |
Product Details:
| Power Rating | 15 kVA |
| Engine Brand | Mahindra |
| Phase | Three Phase |
| Brand | kirloskar (KOEL) |
| Genset Type | Open |
| Condition | New |
| Start Type | Electric Start |
| Enclosure Type | Closed (Silent) |
| Voltage | 415 V |
| Cooling System | Air Cooled |
| Number of Cylinders | 1 Cylinder |
| Fuel Tank Capacity | 50 L |
| Dimension | 2300*1000*1400 mm |
Product Details:
| Engine Brand | Kirloskar |
| Phase | Three Phase |
| Brand | kirloskar (KOEL) |
| Genset Type | Open |
| Condition | New |
| Start Type | Electric Start |
| Enclosure Type | Closed (Silent) |
| Voltage | 415 V |
| Cooling System | Air Cooled |
| Number of Cylinders | 2 Cylinders |
| Fuel Tank Capacity | 75 L |
| Fuel Consumption | 2.1 L/h |
| Dimension | 1250*720*1200 mm |
| Power | 40 kVA |
Product Details:
| Engine Brand | Kirloskar |
| Phase | Three Phase |
| Brand | kirloskar (KOEL) |
| Genset Type | Open |
| Condition | New |
| Start Type | Electric Start |
| Enclosure Type | Closed (Silent) |
| Voltage | 415 V |
| Cooling System | Air Cooled |
| Number of Cylinders | 1 Cylinder |
| Fuel Tank Capacity | 50 L |
| Fuel Consumption | 0.1 L/h |
| Dimension | 2300*1000*1400 mm |
| Power | 22 kW |
Product Details:
| Engine Brand | Powerol |
| Phase | Three Phase |
| Genset Type | Open |
| Condition | Used |
| Start Type | Electric Start |
| Enclosure Type | Closed (Silent) |
| Voltage | 415 V |
| Cooling System | Air Cooled |
| Number of Cylinders | 1 Cylinder |
| Fuel Tank Capacity | 75 L |
| Fuel Consumption | 2.1 L/h |
| Dimension | 2300*1000*1400 mm |
| Power | 33 kVA |
Product Details:
| Engine Brand | Kirloskar |
| Phase | 3 Phase |
| Genset Brand | Kirloskar |
| Genset Type | Open |
| Usage | Commercial |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 65 kVA |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 380 V |
| Surface Finish | Color Coated |
Product Details:
| Engine Brand | Kirloskar |
| Phase | 3 Phase |
| Genset Brand | Kirloskar |
| Genset Type | Open, Silent |
| Usage | Industrial, Commercial |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 30 kVA |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Surface Finish | Color Coated |
Product Details:
| Power Rating | 25–50 kVA |
| Fuel Type | Diesel |
| Phase | Three Phase |
| Cooling System | Air Cooled |
| Structure Type | Silent |
| Start Type | Electric Start |
| Voltage | 415 V |
| Power | 50 kVA |
Product Details:
| Power | 50 kVA |
| Fuel Tank | 28 L |
| No of Cylinders | 2 |
| Frequency | 50 Hz |
| Cooling System | Liquid |
| Engine Model | 3R1190ENA 4G1 |
| Voltage | 380 V |
Product Details:
| Power | 45 kVA |
| Fuel Tank | 40 L |
| No of Cylinders | 2 |
| Frequency | 50 Hz |
| Cooling System | Liquid |
| Engine Model | 4R810ETA 4G1 |
| Voltage | 380 V |
Product Details:
| Power | 35 Kva |
| Genset Type | Open |
| Condition | New |
| Cooling System | Liquid |
| Start Type | Electric + Recoil |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Fuel Type | Diesel |
| Voltage | 220 V |
Product Details:
| Power | 30 kVA |
| Genset Type | Open |
| Condition | New |
| Cooling System | Liquid |
| Start Type | Electric + Recoil |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Fuel Type | Diesel |
| Voltage | 220 V |
Product Details:
| Power | 62.5 kVA |
| Genset Type | Open |
| Condition | New |
| Cooling System | Liquid |
| Start Type | Electric + Recoil |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Fuel Type | Diesel |
| Voltage | 220 V |
Product Details:
| Power | 25 kVA |
| Genset Type | Open |
| Condition | New |
| Cooling System | Liquid |
| Start Type | Electric + Recoil |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Fuel Type | Diesel |
| Voltage | 220 V |
Product Details:
| Power | 62 Kva |
| Genset Type | Silent |
| Condition | New |
| Cooling System | Liquid |
| Start Type | Electric + Recoil |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Fuel Type | Diesel |
| Voltage | 220 V |
Product Details:
| Engine Brand | Kirloskar |
| Phase | Three Phase |
| Genset Type | Open |
| Condition | New |
| Start Type | Electric Start |
| Voltage | 230 V |
| Cooling System | Air Cooled |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 64 Kva |
| Frequency | 50 Hz |
Product Details:
| Engine Brand | Kirloskar |
| Brand | Kirloskar |
| Enclosure Type | Silent / Acoustic |
| Power | 62.5 kVA |
| Starter Motor Rated Voltage (Dc) | 220 V |
| Phase | Single Phase |
| Cooling System | Air Coolled |
| Frequency | 50 Hz |
| Fuel Type | Diesel |